Hakkımda

KÜBRA USTA
 • Kübra Usta Klinik Psikolog / Psikolojik Danışman

  Çocuk, Ergen ve Yetişkin Terapisi & Oyun Terapisti

  İstanbul Aydın Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık bölümünden üstün onur derecesiyle mezun olmuştur. Lisans eğitimi sırasında İstanbul Aydın Üniversitesinin psikolojik danışmanlık biriminde ve MEB okullarının rehberlik biriminde staj yapmıştır.

 • Lisans eğitimini tamamladıktan sonra mesleki deneyimlerini artırmak için Bahçeşehir Üniversitesi Aile Danışmanlığı (tezli) yüksek lisans programına başlamış ve enstitü 2.si olarak bitirerek uzmanlığını tamamlamıştır. Bilgi ve deneyimlerini artırmak için 2. yüksek lisansına Kent Üniversitesi Klinik Psikoloji (Tezli) yüksek lisans programında başlamıştır ve tamamlamıştır.

  Çalışmalarına 2018 yılında Samsun’da kurmuş olduğu Petunya Psikolojik Danışmanlık Merkezinde devam etmektedir. Petunya Psikolojik Danışmanlık Merkezi psikolojinin temel ilkelerine ve meslek etiğine bağlı kalarak yola çıkmış bir hizmet merkezidir. Burada çocuk, ergen ve yetişkenlere psikolojik danışmanlık yapmaktadır. 2020 yılında Petunya Psikolojik Danışmanlık Merkezini büyüterek Petunya Kids ile ebeveyn ve çocuklara bir adım daha yaklaşma kararı almııştır ve kurumda ebeveyn eşlikli ve eşliksiz olarak oyun atolyelerı düzenlenmeye başlamıştır.

  Petunya Psikolojik Danışmanlık Merkezini kurmadan önce mesleğe İstanbul’da özel bir kreşte psikolojik danışman olarak ve oyun terapistliği yaparak başlamıştır. Ardından İstanbul’da özel bir psikolojik danışmanlık merkezinde çocuklar, ergenler ve ailelerle çalışmıştır. İstanbul’da edindiği bilgi ve deneyimlerden sonra Samsun’da kendi kurumunu kurmuştur.

  EMDR derneğine bağlı Travma iyileştirme grubunun (EMDR HAP Türkiye) gönüllü çalışmalarına katılmaktadır.

  Çalışmalarında; EMDR, oyun terapisi, bilişsel davranışçı terapi, masterson yaklaşımlı psikanalitik psikoterapi, çözüm odaklı kısa süreli terapi ve şema terapi gibi tekniklerini kullanmaktadır. Çocuklara objektif ve projektif testler uygulamaktadır. Çocuk ve yetişkinlere dikkat testi uygulamaktadır. Türk PDR Derneği ve EMDR Derneği üyesidir.

  KATILDIĞI EĞİTİMLER

  Nisan Psikolojik Danışmanlık Merkezi ile Family Enhancement and Play Therapy Center ortaklığıyla gerçekleştirilen 4 ay süreli “Çocuk Merkezli Oyun Terapisi” eğitim ve süpervizyon programına katılarak Association for Play Therapy tarafından tanınan “Oyun Terapisti” ünvanını almıştır.

  DBE / Emre Konuk ve Asena Yurtsever tarafından “EMDR 1. Düzey Eğitimi” eğitimini tamamlamıştır.

  Fide Danışmanlık Merkezi Ümran Korkmazlar tarafından verilen “Çocuk ve Ergen EMDR Eğitimini” tamamlamıştır.

  Fide Danışmanlık Merkezi Ümran Korkmazlar tarafından verilen “EMDR ve Hikaye Tekniği” eğitimine katılmıştır.

  Fide Danışmanlık Merkezi Ümran Korkmazlar tarafından verilen “Duygu Regulasyonu ve EMDR” eğitimine katılmıştır.

  Prof. Dr. Hakan Türkçapar, Dr. Vahdet Görmez ve Prof. Dr. Paul Stallard tarafından gerçekleştirilen 7 ay süreli “Çocuk ve Ergenlerde Bilişsel Davranışçı Terapi” eğitimini tamamlamıştır.

  Dr. H. Alp Karaosmanoğlu tarafından gerçekleştirilen 3 ay süreli “Şema Terapi Eğitimi – Model Ve Teknikleri / Borderline Ve Narsisistik Kişilik Bozukluklarında Şema Terapi Uygulamaları” eğitimi tamamlamıştır.

  Christof Loose tarafından verilen “Çocuk ve Ergenler İçin Şema Terapi” eğitimine katılmıştır.

  Dr. Nevin Dölek tarafından verilen 20 saatlik “Kisa Süreli Çözüm Odakli Danışmanlık Yaklaşımı” eğitimini tamamlamıştır.

  Apamer / Uzm.Psk.Dan Yusuf Menki tarafından verilen “Psikolojik Testler” eğitimini tamamlamıştır.

  MOXO d-CPT testi 13. uygulayıcı eğitim semineri ve çalıştayına katılmıştır. MOXO d-CPT testi uygulayıcısıdır.

  Apamer / Çocuk Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Hülya Bingöl Çağlayan tarafından verilen “Attentioner ile Dikkatimi Topluyorum Programı” eğitimini tamamlamıştır.

  Çocuk ve Gençlerle Sanat Terapisi Uygulamaları eğitimine katılmıştır. (Arkabahçe Psikolojik Gelişim, Eğitim ve Danışmanlık Merkezi, Nur Dinçer ve Olcay Güner)

  Meral Aydın tarafından verilen 19 ay süreli Masterson Yaklaşımı (Kişilik Bozukluklarının Psikanalitik Psikoterapisi) Eğitimine katılmıştır. (Süpervizyonları halen devam etmektedir) (Masterson Enstitüsü, Meral Aydın)

  Sınavlara Yönelik Bir Performans Geliştirme Programına katılmıştır. (PERGEL) (Arkabahce Psk. Dan. Merkezi, Olcay Güner)

  Katıldığı Seminer ve Kongreler
  GAU – PDR ve Psikoloji Ulusal Öğrenci Kongresi.
  GENODER – Psikoterapide Pratikler.
  İSTKA ve TÜZDER – Dezavantajlı Konumda Olan Üstün Zekalı Çocukların Ve Ebeveynlerinin Gelişim Ve Eğitimlerinin Desteklenmesi.
  CİSED – 2. Ulusal Cinsel Sağlık Kongresi.
  Yeşilay 4. Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı Kongresi.

  20. Uluslararası Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi.
  Masterson Yaklaşımı ve Kişilik Bozuklukları Konferansı (5-6 Ekim)

 • Kübra Usta – DoktorTakvimi.com